Guinness PRO14 Dream Team Nominees 2019

Best of the best.

The Guinness PRO14 Dream Team will be revealed tomorrow night in a TV special broadcast on Premier Sports 1 and eir sport 1.

A panel of over 75 media members were invited to take part in the voting. A group that included many former players and coaches alongside some of the most trusted and respected writers involved in covering rugby from across the UK, Ireland, Italy and South Africa.

The voting has now closed and three nominees have been identified at every position for the Guinness PRO14 Dream Team with 12 teams represented across all five participating countries.

Benetton received the highest nominations, followed by Glasgow Warriors and Edinburgh (both six), Ulser, Munster and Connacht (all with five). The show will be broadcast on Premier Sports 1 at 20:00 in the UK and on eir sport 1 at 19:00 in the Rep of Ireland.

Nominations listed by alphabetical order:

Loosehead Prop

Dave Kilcoyne (Munster); Eric O’Sullivan (Ulster); Pierre Schoeman (Edinburgh)

Hooker
Epalahame Faiva (Benetton Rugby); Rob Herring (Ulster); Ken Owens (Scarlets)

Tighthead Prop
Zander Fagerson (Glasgow Warriors), WP Nel (Edinburgh), Marco Riccioni (Benetton Rugby)

Second Row
Tadhg Beirne (Munster), Scott Cummings (Glasgow Warriors), Federico Ruzza (Benetton Rugby)

Second Row
Scott Fardy (Leinster); Jonny Gray (Glasgow Warriors); Alun Wyn Jones (Ospreys)

Blindside Flanker
Max Deegan (Leinster); Peter O’Mahony (Munster); Josh Turnbull (Cardiff Blues)

Openside Flanker
Colby Fainga’a (Connacht), Braam Steyn (Benetton); Hamish Watson (Edinburgh) 

No 8 
Marcel Coetzee (Ulster), Bill Mata (Edinburgh), CJ Stander (Munster)

Scrum-Half
Caolin Blade (Connacht); John Cooney (Ulster); Dewaldt Duvenage (Benetton)

Out-half
Jack Carty (Connacht); Adam Hastings (Glasgow Warriors); Jaco van der Walt (Edinburgh)

Left Wing
Darcy Graham (Edinburgh); James Lowe (Leinster); Rabz Maxwane (Toyota Cheetahs)

Inside Centre
Bundee Aki (Connacht); Willis Halaholo (Cardiff Blues); Stuart McCloskey (Ulster)

Outside Centre
Tom Farrell (Connacht); Rey Lee-Lo (Cardiff Blues); Nick Grigg (Glasgow Warriors)

Right Wing
Monty Ioane (Benetton Rugby); Johnny McNicholl (Scarlets); Ratuva Tavuyara (Benetton Rugby)

Full Back
Dan Evans (Ospreys); Mike Haley (Munster); Matthew Morgan (Cardiff Blues)